E-podręcznik składa się z następujących elementów:
E-book
Materiał zawarty w postaci pakietów dydaktycznych, który stanowi kompendium wiedzy w zakresie wskazanym przez tytuł pakietu. Pokrywa merytorycznie określone kompetencje zgodne z podstawą programową dla zawodu technika hotelarstwa. W przypadku klasycznego procesu dydaktycznego stanowi materiał dla nauczyciela. Dzięki formie w jakiej jest dostępny może zostać wczytany do czytnika e-booków lub wydrukowany w postaci papierowej. Takie działanie pozwala nauczycielowi na zapoznania się z treścią merytoryczną przed zajęciami, przez co stanowi swoisty scenariusz zajęć, równocześnie wspierający nauczyciela formą przygotowaną do przekazania dla ucznia. Zawiera podstawowe informacje i definicje niezbędne do procesu nauczania. Stanowi kompendium wiedzy w zadanym zakresie. E-book może być wykorzystany w procesie samokształcenia lub jako materiał do kursów kwalifikacyjnych. Stanowi wówczas podręcznik - materiał drukowany, mający na celu poszerzenie wiedzy osoby korzystającej poprzez samodzielne zapoznanie się z materiałem.
Prezentacja
Prezentacja multimedialna stanowi odzwierciedlanie treści e-booka w formie do jakiej przyzwyczajona jest młodzież i nauczyciele. Podczas zajęć dydaktycznych pozwala nauczycielowi na prezentację treści, która jest uzupełnieniem wykładu czy pogadanki. Pokrywa merytorycznie określone kompetencje zgodne z podstawą programową dla zawodu technik hotelarstwa. Dostępna z poziomu internetu (online), jak też możliwa do pobrania na komputer w formie pliku. Może być wzbogacona jest o elementy interaktywne: filmy, nagrania, schematy. Znakomicie uzupełnia treść lekcji poprzez oddziaływanie na zmysł wzroku, wsparta tablicą interaktywną wzbogaca wykładową formę prowadzenia zajęć przez nauczyciela. Prezentacja jest odwzorowaniem równocześnie materiałów dla nauczyciela i materiałów pomocniczych dla ucznia przez co odbiega od szeroko promowanej prezentacji hasłowej która w toku prowadzenia zajęć ma słabe zastosowanie. W procesie samokształcenia czy kursowym podejściu do korzystania z e-podręcznika jest znakomitym urozmaiceniem monotonnej, czasami, formy przedstawienia e-booka.
Materiały dla ucznia
Składają się z dwóch elementów stanowiących narzędzie pracy ucznia: materiałów dla ucznia oraz zadań do samodzielnego wykonania.
Tematy do dyskusji
Materiał zawarty w tej części pakietu dydaktycznego został opracowany w formie tematów do dyskusji, zestawienia zagadnień, pytań lub tez, które nauczyciel powinien wykorzystać na zajęciach w celu zastosowania zdobytej wiedzy w sytuacjach standardowych i niestandardowych. Można korzystać z tematów do dyskusji stosując je jako zadania domowe do opracowania w formie krótkich referatów. Podczas lekcji mogą być znakomitym przerywnikiem mającym zachęcić młodzież do dyskusji, wypowiadania własnych osądów czy zastosowania techniki „burzy mózgów”. Aby skutecznie stosować tematy do dyskusji podczas zajęć nauczyciel musi opanować sztukę moderowania dyskusji. Korzystanie z tych materiałów daje możliwość wykazania się uczniom zdolnym, a mniej zdolnym daje szanse do zgłębiania tematu i podnoszenia własnych umiejętności i wiedzy. W kształceniu pozaszkolnym tematy do dyskusji będą służyły utrwaleniu zdobytej wiedzy i wskazaniu sytuacji, w których ta wiedza ma zastosowanie na co dzień.
Test wiedzy
Część pakietu dydaktycznego składająca się z kilku przykładowych pytań testowych. Nauczyciel może tę część wykorzystać do sprawdzenia zapamiętanej wiedzy jeszcze podczas zajęć dydaktycznych lub zachęcić uczniów do samokontroli już w domu. Systematyczne ich stosowanie kształtuje w uczniach mechanizm systematycznego uczenia się, jak również pozwala na oswojenie się z pytaniami testowymi obecnie stosowanymi na egzaminach zawodowych. Nie należy stosować testu wiedzy do oceniania uczniów!. Dostępność testu w sieci pozwala na zapoznanie się z jego treścią z wyprzedzeniem, co może zafałszować właściwy wynik końcowy. Wspomniane działanie nie wyklucza jednak wartości testu wiedzy jako narzędzia służącego powtórzeniu i utrwaleniu wiedzy. W przypadku samokształcenia test wiedzy pozwala na zweryfikowanie stopnia opanowania wiedzy uzyskanej w ramach pakietu dydaktycznego.
Materiały multimedialne
materiały w postaci plików video, ścieżek dźwiękowych lub animacji, które mają za zadanie nawiązać do treści nauczania przewidzianych programem nauczania i stanowić uzupełnienie wiedzy teoretycznej pokazując przykładowo praktyczne aspekty pracy lub sytuacje, z którymi mogą zetknąć się uczniowie po rozpoczęciu pracy zawodowej. Materiały multimedialne pełnią doskonałą formę edukacyjną, gdyż wpisują się w aktualnie stosowane przez uczniów środki przekazu i są dla nich adekwatne technologicznie. Poza tym dają możliwości prezentacji bardzo złożonych sytuacji, nieraz niemożliwych do przeprowadzenia w warunkach szkolnych. Materiały multimedialne może wykorzystywać zarówno nauczyciel w czasie prowadzonych lekcji, jak też mogą się z nimi zapoznawać samodzielnie uczniowie. Nauczyciele i uczniowie mogą również traktować materiały multimedialne jako typowe pomoce dydaktyczne lub materiały szkoleniowe. Materiały multimedialne stanowią wyróżnik dla e-podręcznika i są jego podstawowym elementem składowym w celu wykorzystania wielu kanałów percepcji w procesie nauczania.
Gry
materiały dydaktyczne opracowane w bardzo atrakcyjnej dla uczniów formie gier edukacyjnych pomyślanych jako forma połączenia edukacji z rozrywką. Głównym zadaniem gier w e-podręczniku jest zwiększenie zainteresowania uczniów treściami edukacyjnymi oraz zaangażowanie uczniów w samodzielne zapoznawanie się z wiedzą. Gry są przeznaczone dla uczniów jako forma zapoznania się z bardzo złożonym materiałem, który podany jest w przystępnej formie. Poziomy gry oraz jej reguły zapewniają dostosowanie do poziomu wiedzy użytkowników. Gry mają zastosowanie głównie jako element samodzielnej pracy ucznia, ale mogą być też wykorzystywane na lekcji jako ciekawostki lub materiały pomocnicze dla nauczyciela. Gry stanowią element uzupełniający e-podręcznika i są formą zwiększającą innowacyjność wspierania procesu edukacji zawodowej. Gra jest poprzedzona informacjami o grze i instrukcją, co umożliwia samodzielną grę i zabawę.
Przykładowa treść e-booka:
Obsługa kelnerska - service; le ser
Przypomnijmy, jakimi cechami charakteryzuje się „dobry” kelner:
Fizyczne:
|
Psychiczne:
|
Rodzaje obsługi (Rodzaj obsługi to przede wszystkim zewnętrzne ramy obsługi):
Zadania kelnera przy obsłudze bufetowej:
a) talerz b) półmisek
|
![]() |
Jak powinien zachowywać się profesjonalny kelner? Zasady savoir vivre obowiązujące kelnera w restauracji.
Za co odpowiada obsługa kelnerska:
1. Przygotowanie swojego rewiru do pracy.
Czynności jakie należy wykonać:
2. Przygotowanie dodatkowego sprzętu tak, aby podczas serwowania maksymalnie koncentrować się wyłącznie na obsłudze.
Sprzęt jaki powinien znajdować się na pomocniku kelnerskim:
3. Zabezpieczenie odpowiedniej ilości drobnych pieniędzy.
4. Udzielenie koniecznej pomocy innym pracownikom.
Pracownicy restauracji - działu gastronomii:
5. Nadzorowanie pracy praktykantów (jeden praktykant powinien być przyporządkowany jednej osobie).
6. Prowadzenie na bieżąco rachunków gości.
7. Maksymalnie szybkie bonowanie zamówienia.
8. Podawanie gościom zamkniętego rachunku.
9. Informowanie przełożonych o trudnych gościach.
10. Sprawna obsługa gości siedzących przy przydzielonych im stolikach według ustalonych standardów.
Czego absolutnie nie wolno obsłudze kelnerskiej:
Przyjmowanie rezerwacji:
Jak powinno wyglądać prawidłowe przyjęcie rezerwacji w lokalu gastronomicznym:
Przygotowanie restauracji:
Przyjmowanie gości:
Pierwszy kontakt pozwala wyczuć nastrój i oczekiwania gościa, świadczy również o gotowości obsługi do pracy.
Kolejność czynności wykonywanych przez kelnera:
Definicje za słownikiem języka polskiego PWN
Przystawka (appetizers, les hors d’oeuvres) oznacza potrawy, które w niewielkich porcjach podawane są przed posiłkiem głównym. Często, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej, nazywa się je „zakąskami”.
1. Przystawki zimne - podawane zawsze jako danie pierwsze, przed daniem zasadniczym.
Kryteria oceny przystawek:
Przystawki są wizytówką całego posiłku.
Niektóre przystawki występują jako samodzielne potrawy a la carte. Są to zazwyczaj:
Do przekąsek zimnych zaliczamy:
Przykładowa karta menu - przystawki zimne i gorące
![]() |
![]() |
Źródło: http://www.hotelprezydent.com/hotel-prezydent-restauracja-magnolia-menu/menu/
Garnirowanie - ozdabianie dań i napojów mieszanych. W przypadku drinków polega ono na umieszczeniu na plastikowej szpadce lub wewnątrz naczynia różnych owoców, twistów, ewentualnie na posypaniu ich delikatnie z wierzchu innymi dodatkami np. czekoladą lub cynamonem.
2. Przystawki ciepłe i gorące (hot appetizers, les hors d’oeuvres chauds) stanowią lekkie przejście od zupy do kolejnych dań. Liczy się przede wszystkim styl podania. Ciepłe przystawki powinny pobudzać apetyt.
Do przekąsek ciepłych i gorących zaliczamy:
Sposoby układania przystawek:
Należy pamiętać, że:
Podawanie przekąsek wymaga przygotowania nakrycia specjalnego. Składa się ono najczęściej ze specjalnych sztućców oraz nakrycia do spożywania tego rodzaju przekąsek.
Kawior to ikra ryb z najlepszego gatunku (jesiotr, bieługa, łosoś). Po oczyszczeniu ze śluzu konserwuje się ikrę solą, co nadaje jej kolor. Gatunki prawdziwego kawioru różnią się między sobą wielkością ziaren i kolorem. Jakość zależy od rodzaju i gatunku ryb oraz staranności procesu przetwórczego ikry. Kawior podaje się z masłem i tostami. Do picia kelner zaproponuje szampan krymski, białe wino lub wódkę.
Ostrygi są najpopularniejszym w gastronomii rodzajem małż. Najlepsze są w okresie jesienno-zimowym (od października do marca). W zależności od pochodzenia i wielkości różnicuje się ich smak i cenę. Ostrygi podaje się przeważnie na zimno. Smakosze jedzą je z odrobiną soku z cytryny lub sosu z czerwonego wina z odrobiną soku z cytryny i drobno siekanej dymki.
Ostrygi serwuje się uprzednio otwarte i wyłożone na tacy na morszczuku i pokruszonym lodzie. W restauracji podaje się widelec do ostryg i miseczkę do mycia dłoni (koniecznie metalową). Można podawać je również poddane obróbce cieplnej (gotowane np. po amerykańsku, pieczone np. w sosie Villeroy). Jako alkohol podaje się wytrawne, lekko kwaśne białe wino lub szampan.
Małże od wieków serwowane są w lokalach gastronomicznych. To mięczaki o granatowoczarnych skorupach. Najczęściej przygotowywane są w zamkniętych muszlach, duszone w białym winie lub zapiekane w bułce tartej.
Podaje się je wówczas w wazie z wywarem lub na gorącej tacy zapiekane w bułce tartej. Ponieważ spożywa się je nie tylko sztućcami, ale również rękoma, wymagane jest postawienie miseczki z wodą do mycia rąk. Kelner powinien wiedzieć, w jakim winie są duszone małże, aby ten sam rodzaj wina polecić gościom do picia.
Homar nazywany jest często królem raków. W naturalnym otoczeniu ma kolor od niebieskiego do rdzawoczerwonego. Do spożycia nadają się tylko młode osobniki o wadze do 1 kg, najlepiej w miesiącu lipcu. Homary podaje się głównie gotowane, czasem grillowane. W dobrych restauracjach mięso z ogona wyciąga kelner podczas tranżerowania homara.
Podczas gdy konsument samodzielnie dokonuje rozbioru homara, nakrycie uzupełnia się o specjalny widelec do wyciągania mięsa z niedostępnych miejsc i szczypce do miażdżenia pancerza. W nowoczesnych lokalach goście zamawiający ten specjał często dostają papierowe „śliniaki” chroniące ubranie. Do homara poleca się wytrawne białe wino, czasami rose pierwszego gatunku.
Ślimaki są najczęściej przygotowywane przemysłowo i w takiej postaci stosowane w gastronomii. Ponieważ ślimaki podawane są zazwyczaj gorące z pieca na kamiennych lub metalowych patelniach (przystosowanych – zawierają wgłębienia na ślimaki) nakrycie uzupełnia się o specjalne szczypce i widelec do ślimaków, trzeba również przewidzieć talerz na skorupy. Ślimaki najlepiej smakują z winem białym wytrawnym .
Fondue może być przygotowane samodzielnie przez konsumenta, wówczas wszystkie produkty i przyrządy powinny zostać uszykowane przez obsługę w kuchni. Nakrycie stanowi palnik spirytusowy z żaroodpornym naczyniem, talerzyk płaski, widelec do fondue, koszyczek na chleb lub talerzyk z pokrojonym białym pieczywem, kieliszek do białego lub czerwonego wina.
Rozróżnia się trzy rodzaje fondue:
Zupa – potrawa mająca zazwyczaj postać wywaru powstającego podczas gotowania różnorodnych składników. W tradycji polskiej, zupa jest zwykle podawana jako pierwsze danie obiadowe. Podczas gotowania warzyw, owoców, mięs i kości uwalnia się znaczna ilość zawartych w nich składników. Bez takiego przygotowania, niektóre z nich nie zostałyby wchłonięte przez układ pokarmowy człowieka i dlatego zupy są daniem bogatym w niezbędne składniki. Przygotowanie zup zazwyczaj wymaga użycia żaroodpornego naczynia. Zwykle jest to garnek lub kociołek umieszczony nad ogniem lub grzejnikiem elektrycznym.
Serwowane zupy powinny być gorące, a nawet bardzo gorące, dlatego naczynia i talerze, w których się je podaje muszą być wstępnie podgrzane.
Sposoby podawania zup:
Ogólny podział zup ze względu na rodzaj:
Rodzaj zupy | Naczynie i sztućce | Dodatki | Uwagi |
Esencjonalne (bogate w składniki odżywcze, jarzynowe) |
|
Creme Fraiche – lekko ukwaszona śmietana | mogą być podawane w wazach lub w specjalnych kubkach |
Zupa z wkładką mięsną lub rybną |
|
do zupy z wkładką rybną należy podać nóż i widelec do ryby oraz talerzyk na odpadki | |
Zupy czyste (bulion, barszcz) |
|
pasztecik, diablotka lub słone paluszki, żółtko | |
Zupa typu consomme |
|
pokrojone mięso | |
Zupy kremy |
|
groszek ptysiowy, grzanki | stosuje się również przeciery z homarów, krewetek, łososia i skorupiaków |
Zupy specjalne, np. rakowa, żółwiowa |
|
jaja przepiórcze, szyjki rakowe | |
Zupy zimne – chłodniki |
|
posypane świeżymi ziołami | mogą być również podane w specjalnych kubkach platerowanych |
Zupy zimne typu consomme w postaci galaretek |
|
cytryna | mogą być również podane na gorąco z kanapkami z sera lub sałatką z kurcząt |
Zupy zapiekane typu francuskiego lub włoskiego z dodatkiem tartego sera |
|
||
Zupy jako dania główne – gulaszowe, rybne typu bonillabaise |
|
kawałki mięsa, bekon lub ryby z dodatkiem wina | mogą być podawane w specjalnych czarkach lub ogrzewanych kociołkach |
Opracowano na podstawie Obsługa konsumenta, cześć 1, R.Jargoń, WSiP 2000 s. 218.
Zupy specjalne:
Serwowanie zup (Informacje pochodzą z serwisu http://www.ksiazka-kucharska.pl)
1. Zupy podawane na talerzach
Do niektórych zup takich jak: żurek, kapuśniak, barszcz zabielany, podaje się oddzielnie ziemniaki lub puree na talerzyku, który ustawia się z prawej strony talerza nad łyżką. W talerzach podaje się przede wszystkim zupy podprawione oraz zupy z dodatkami takie jak: rosół z makaronem, bulion z kołdunami, barszcz z uszkami, kura w rosole. Przy serwowaniu kury w rosole, układa się pełny komplet sztućców tj. widelec, nóż i łyżkę, a talerz z zupą musi być ustawiony na talerzu płaskim. Należy wtedy pamiętać również o podaniu dodatkowego talerzyka na odpadki.
2. Zupy podawane w wazach
W wazach podaje się zupy doprawione, które kelner serwuje za pomocą łyżki wazowej na talerze konsumentów.
Kelner wykonuje przy tym następujące czynności:
Po nalaniu zupy kelner przechodzi do następnego konsumenta przy stole. Zupa z wazy może być również serwowana metodą angielską. Podaje się tu podobnie jak przy serwowaniu potraw – kelner serwuje zupę ze stolika pomocniczego lub wózka kelnerskiego. Praktykowane jest również podawanie zup w wazie, z której konsument sam sobie nalewa na talerz. Kelner podchodzi do stołu z lewej strony konsumenta, trzymając wazę w lewej ręce na tacy. Łyżka wazowa powinna być ułożona na tacy obok wazy, skierowana trzonkiem do konsumenta.
Po nabraniu zupy przez konsumenta, kelner przechodzi do następnego, a pozostałą w wazie zupę kładzie na stole do dyspozycji konsumenta. Bardzo często zupę jarzynową przygotowaną na francuski bądź włoski sposób podaje się w specjalnym garnku (nelsonka), w którym została przygotowana. Zupa ta jest duszona, posypana serem – (parmezan) i zapiekana. Kelner ustawia nelsonkę z zupą na tacy wraz z łyżką wazową. Przed podaniem zupy stawia się przed konsumentem podgrzany talerz głęboki i łyżkę. Powszechnie jest to praktykowane w zakładach zamkniętych oraz ośrodkach wczasowych - stawianie wazy z zupą na każdym stole konsumenckim. Należy pamiętać o stawianiu wazy na talerzu lub tacy. Łyżka wazowa może być w wazie.
3. Zupy nalewane z kubków/filiżanek
Podawanie zup w kubkach i przelewanie ich na talerz w obecności konsumenta można uznać za najbardziej popularną formę serwowania, która znajduje zastosowanie przy obsłudze większych grup (szczególnie wycieczek), ponieważ sposób ten usprawnia obsługę.
Należy unikać gwałtownych ruchów i uważać, aby podczas podnoszenia kubka nie poplamić obrusu. W zakładach gastronomicznych wyższych kategorii kubki z zupą przenosi się na tacy do stolika pomocniczego, z którego oddzielnie pobiera się każdy kubek. Stawiając go na talerzyku lub specjalnej tacy, podchodzi się z prawej strony do konsumenta i nalewa zupę do konsumenta ku przeciwległemu brzegowi talerza. W czasie nalewania kelner trzyma tacę w lewej ręce i zbliża ją do talerza, osłaniając w ten sposób klienta przed ewentualnym oblaniem.
4. Zupy podawane w bulionówkach i filiżankach
Zupy czyste takie jak barszcz, bulion oraz niektóre chłodniki podaje się w bulionówkach o dwóch uszkach. Dodatki występujące przy tego rodzaju zupach podaje się zawsze oddzielnie.
Zupy kremy, jak również zupy czyste mocne typu consomme (mocny rosół) z dodatkiem pokrojonego mięsa, podprawione żółtkiem podaje się w specjalnych filiżankach porcelanowych z jednym uszkiem w ilości 150-200g.
Zupy specjalne takie jak zupa z przepiórczych jaj, z żółwia, z wieloryba, itp. podaje się w małych porcelanowych filiżankach wraz z łyżeczką do mokki.
Najbardziej wykwintnym sposobem jest podawanie zup w platerowych kubkach, które stawia się na małych talerzach uszkami skierowanymi w lewą stronę. Z prawej strony należy ułożyć łyżkę deserową. W kubkach tych podaje się przede wszystkim zupy podprawione śmietaną i żółtkiem, zupy jarzynowe, kremy oraz chłodniki. Bulionówek, filiżanek oraz platerowych kubków z zupą nie należy przenosić bezpośrednio w ręku, lecz zawsze na tacy.
Czynności jakie trzeba wykonać przy podawaniu zup czystych (zakładamy, że stół nie jest nakryty):
O metodach serwowania ogólnie wspominaliśmy już na początku tego e-booka. Pragnę teraz utrwalić tę wiedzę i połączyć ją z praktycznymi ćwiczeniami w zakresie serwowania. Optymalnym rozwiązaniem jest nakrycie miejsc konsumenckich dla liczby osób odpowiadającej połowie liczebności grupy, podzielić grupę na zespoły dwuosobowe, a następnie określić listę dań do zaserwowania. Każdy uczeń powinien zaserwować po jednym daniu w każdej z metod serwowania. Ocena prawidłowości powinna być określona przez ucznia obsługiwanego. Nauczyciel pełni rolę biernego obserwatora (ew. kierownika sali).
Przy obsłudze konsumenta należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:
Czynności wykonywane z lewej strony | Czynności wykonywane z prawej strony |
|
|
Kolejność i sposób wykładania sztućców (nakrycia w obecności konsumenta)
Różne zasady ustawiania półmisków jednoporcjowych na stole konsumenckim
![]() |
![]() |
półmisek z daniem zasadniczym i dodatkami | półmisek z mięsem oraz oddzielnie dodatki |
Serwis | Opis | Uwagi |
Serwis niemiecki (talerzowy, amerykański) | Podawanie potraw na talerzach. Potrawy uprzednio nałożone w kuchni na talerz, podawane przez kelnera gościom – z prawej strony. |
|
Serwis rosyjski | Ustawianie półmisków na stole. Potrawy są umieszczone na półmiskach i stawia się je na stole, przed gośćmi. Goście samodzielnie nakładają porcje. |
|
Serwis francuski (półmiskowy) | Serwowanie odbywa się z półmisków, na których ułożone są potrawy. Kelner prezentuje półmisek i podsuwa go z lewej strony. Goście samodzielnie nakładają porcje. |
|
Serwowanie odbywa się z półmisków, na których ułożone są potrawy.Kelner prezentuje półmisek i nakłada na talerz porcję z lewej strony. |
|
|
Serwis angielski (ze stolika dostawczego - gerydonu) | Potrawy w kuchni wyporcjowane na półmiski. Półmiski ustawia się na stoliku dostawczym (pomocniczym). Kelner porcjuje potrawy na talerze, oburącz trzymając sztućce serwisowe.Całość odbywa się na oczach konsumenta. Wyporcjowane dania serwuje się z prawej strony konsumenta. |
|